Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Rooms and Suites

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud.

 

Ś.p. ks. kan. Wincenty Szczepanik (1894—1985) - wspomnienie.

Poniższy tekst pochodzi z lubelskich Wiadomości Diecezjalnych - 1986 r. Nr 6, str.140-144.
Ks. Zbigniew Starnawski

W sobotni dzień Matki Bożej, u schyłku roku kościelnego, w przeddzień uroczystości Chrystusa Króla — 23 listopada 1985 r. dogasła lampka długiego życia najstarszego kapłana Diecezji Lubelskiej, śp. Ks. Kan. Wincentego Szczepanika. Umarł w zaciszu domu XX. Emerytów w Lublinie przy ul. Ogrodowej 14, gdzie spędził ostatnie lata swego życia. Odszedł do Pana przeżywszy 91 lat ziemskiego pielgrzymowania, po przepracowaniu 68 lat w Winnicy Pańskiej.

Urodził się we wsi Dąbrowa, parafii Rzeczyca Ziemiańska, 13 lipca 1894 r., jako syn Walentego i Józefy z Sikorów. Pierwsze nauki pobierał na terenie rodzinnej parafii, gimnazjum zaś ukończył w Sandomierzu w 1911 r. W 1912 r. wstąpił do seminarium duchownego w Lublinie. Za jego czasów kleryckich zakończył życie sędziwy biskup lubelski Franciszek Jaczewski (23 VII1914), a w dniu jego pogrzebu — 28 lipca, Austria wypowiedziała wojnę Serbii i rozpoczęła się zawierucha wojenna pierwszej wojny światowej. Przez cały ten czas Lublin pozbawiony był biskupa, a klerycy jeździli po święcenia wyższe do Warszawy lub Sandomierza. Alumn Wincenty Szczepanik otrzymał subdiakonat wraz z całym swym kursem 9 lipca 1916 r. w Sandomierzu z rąk bpa Mariana Ryxa, ordynariusza sandomierskiego. Ponieważ był przeznaczony przez władzę seminaryjną na rocznego diakona, przeto w następną niedzielę — 16 lipca 1916 r., tenże bp Ryx udzielił mu święceń diakonatu w kościele parafialnym w Łoniowie pod Sandomierzem, w czasie wizytacji pasterskiej. W pierwszych dniach maja 1917 r. otrzymał dyspensę papieską od wieku kanonicznego do święceń kapłańskich, gdyż brakowało mu 14 miesięcy do pełnych 24 lat. Po uzyskaniu tej dyspensy otrzymał święcenia kapłańskie w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego — 17 maja 1917 r. z rąk bpa Ryxa w katedrze sandomierskiej.

Pierwszą nominację otrzymał od administratora apostolskiego diecezji lubelskiej i podlaskiej, ks. Zenona Kwieka, 13 sierpnia 1917 r. na wikariat w Zakrzówku. Ta stara parafia, pochodząca z końca XVI wieku, należała wówczas do dekanatu janowskiego.

W 1918 r. została wskrzeszona po 51 latach diecezja podlaska. Biskup lubelski Marian Fulman zawarł z biskupem podlaskim Henrykiem Przeździeckim układ, mocą którego do 1 lutego 1919 r. księża mogli dowolnie optować za jedną lub drugą diecezją. Ponieważ ks. Szczepanik złożył swoją opcję za diecezją podlaską 20 lutego, a więc już po terminie, przeto zadość uczynienie tej prośbie wymagało specjalnej zgody bpa Fulmana. Do tego kroku skłonił ks. Szczepanika jego opiekun od najmłodszych lat, ks. Józef Kobyliński, który przeniósł się z Kraśnika do Siedlec i chciał za sobą pociągnąć swego wychowanka. Na list bpa Przeździeckiego w tej sprawie odpowiedział bp Fulman pismem z 27 lutego 1919 r. odmownie, pisząc że „księża Wielisław Krycki, Jan Kalicki, Wincenty Szczepanik i Leonard Kępiński z powodu braku duchowieństwa pozwolenia na przeniesienie się do diecezji podlaskiej otrzymać nie mogą.”

Od początku roku do łęczyńskich policjantów zgłosiło się kilkadziesiąt osób którzy poinformowali, że zostali oszukani za pośrednictwem Internetu. Część zgłoszeń dotyczy oszustw na BLIK-a i włamań na konta Facebook, część z kolei dotyczy zakupów czy sprzedaży produktów na portalu OLX. Pokrzywdzeni bez weryfikowania informacji przekazują pieniądze oszustom. To w pojedynczych przypadkach kwoty kilkuset złotych. Łącznie mieszkańcy powiatu łęczyńskiego zostali oszukani na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Sposób działania przestępców w przypadku oszustw na BLIK-a jest bardzo podobny. Przestępcy swój proceder rozpoczynają od przejęcia konta na profilu społecznościowym Facebook. Po przejęciu konta oszuści wysyłają za pomocą komunikatora do znajomych prośbę o szybką pożyczkę. Niestety te wiadomości nie są w żaden sposób weryfikowane. Nie podejrzewamy, że to oszustwo, bo przecież napisał do nas rzekomy „znajomy”. Przekazujemy kody BLIK, czasami nawet dwukrotnie, nie dzwoniąc i nie potwierdzając tej prośby. Wówczas z konta znikają nasze pieniądze i wtedy po pewnym czasie orientujemy się, że doszło do oszustwa.

Ponadto policjanci informują, że nie ma tygodnia by nie zgłosiła się do nich osoba, która straciła pieniądze w wirtualnej transakcji. Coraz częściej i chętniej kupujemy, a także sprzedajemy towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe. W tym przypadku schemat działania oszustów wygląda następująco. Na portalu ogłoszeniowym OLX wystawiamy na sprzedaż produkt. Poza portalem za pośrednictwem komunikatora WhatsApp kontaktuje się z nami potencjalny kupiec, który proponuje skorzystanie z opcji dostawy towaru, którą oferuje portal ogłoszeniowy lub za pośrednictwem firmy kurierskiej. Wówczas otrzymujemy link, który odsyła nas na fałszywą stronę.  Na tej stronie wypełniamy formularz, który wymaga wpisania numeru karty, daty jej ważności kodu CV. Podając te dane tracimy z konta nasze oszczędności. 

OJCOWSKIM SERCEM

List pasterski Metropolity Lubelskiego na Wielki Post 2021 r

Dzisiejsze czytanie z Pierwszego Listu św. Piotra ukazuje uniwersalny wymiar zbawczej śmierci Chrystusa. On, sprawiedliwy i niewinny, umarł dobrowolnie za nas, niesprawiedliwych i grzeszników, aby wszystkich przyprowadzić do Boga. Autor Listu nawiązuje do czasów wielkiego potopu i Arki Noego, dzięki której ocalony został patriarcha Noe i jego rodzina.

Arka Noego jest dla św. Piotra zapowiedzią sakramentu chrztu. Tak jak woda obmywa ciało ludzkie z brudu, tak woda chrztu obmywa człowieka z brudu grzechu. Prosić o chrzest, to prosić Boga szczerym sercem o zbawienie. Dokonuje się ono przez chrzest, który jest uczestnictwem w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Obrazuje to pierwotna forma udzielania chrztu przez zanurzenie. Przyjmujący chrzest zanurzał się w wodzie na znak łączności ze śmiercią Chrystusa i wynurzał na znak jego zmartwychwstania. Te dwie tajemnice naszego zbawienia wspominamy podczas Wielkiego Postu, prowadzącego nas do Świąt Paschalnych.

Uroczysta Msza św. w naszej parafii w niedzielę 24 stycznia o godz. 1200, była okazją, aby wyrazić życzenia urodzinowe pod adresem naszego Proboszcza ks. Janusza oraz imieninowe księżom Sebastianowi i Tomaszowi.
Życzenia Jubilatowi i Solenizantom złożyli: Przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza, Rady Duszpasterskiej, Kościoła Domowego, Bractwa Najświętszego Sakramentu i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Czcigodny Księże Proboszczu

Z okazji Twoich siedemdziesiątych urodzin pragniemy złożyć Ci serdeczne życzenia i wyrazić  wdzięczność za trud posługi kapłańskiej w naszej wspólnocie.

Życzymy Ci Księże, aby Dobry Bóg obdarzył Cię obfitością swoich łask, dobrym zdrowiem, radością i umiejętnością przezwyciężania kłopotów dnia codziennego,  żeby poczucie satysfakcji z pełnionej posługi kapłańskiej nigdy Cię nie opuszczało, a działania duszpasterskie przynosiły obfite owoce. 

Niech Jezus Chrystus nieustannie obdarza Cię wszelkimi łaskami, wzmacnia Twoje powołanie i daje siły w prowadzeniu parafii a Matka Najświętsza i patronka naszej parafii Św. Maria Magdalena niech mają  Cię zawsze w swojej opiece.

Szczęść Boże!

18.01. - 1800

poniedziałek

Stara Wieś cz. I i II

19.01. - 1800

wtorek

Stara Wieś cz. III i IV

20.01. - 1800

środa

ul. Rynek III, ul. Łańcuchowska

21.01. - 1800

czwartek

ul. Pańska, ul. 3 Maja, ul. Kanałowa, ul. Pl. Kanałowy

22.01. - 1800

piątek

ul. Krasnystawska, ul. Sportowa, ul. Stadionowa, ul. Cicha,

ul. Przechodnia, Al. JPII /nr parzyste /, ul. Śródmiejska, ul.Targowa

23.01. - 1800

sobota

ul. Piłsudskiego, ul. Tysiąclecia, ul. Lubelska, ul. Świętoduska,

ul. Nowokościelna, ul. Krótka, ul. Kasztelańska

24.01. - 1600

niedziela

Kol. Witaniów / wszystkie części /